Дворецът Цецилиенхоф

Адрес: Im Neuen Garten 10, 14469 Potsdam, Germany

Дворецът Цецилиенхоф е основна туристическа забележителност на територията на град Потсдам, мястото където е била проведена прословутата Потсдамска конференция. Той е разположен в северната част на Новата потсдамска градина, недалеч от езерото Юнгфернзее. Цецилиенхоф е последната резиденция на Хохенцолерните и е бил построен от Вилхелм Втори за сина му – кронпринц Вилхелм и съпругата му Цецилия. Зданието е било издигнато в периода 1914-1918 г. по проект на архитекта Паул Шулце-Наумберг в английски пасторален стил. Световна известност Цецилиенхоф добива през 1945 година, когато там е проведена едноименната международна конференция.

 

През 1912 година кайзер Вилхелм се разпорежда да бъдат отделени средства за строителството на дворец в Новата градина на Потсдам. За тези нужди са били събрани 1498 хиляди райхсмарки, като е поставен срок за завършване на обекта – 1 октомври 1915 г. През май 1913 г. кронпринц Вилхелм тържествено полага първия камък във фундамента на новата резиденция. Външният облик на двореца бил направен от тухли и елементи от тъмен дъб. Особеност на проекта били 55-те комина на покрива, в стила на Тюдорите, нито един от които, не трябвало да прилича на останалите.

 

Различните части на изградения дворец се групират около пет вътрешни двора – големият параден двор в центъра, малкият градински двор – Градината на принца и още три двора със селскостопанско предназначение. Парадният двор е украсен с червена звезда, която съветските войници са направили, като са подготвяли мястото за Потсдамската конференция през 1945-та година. Строежът на двореца бил прекратен от избухването на Първата световна война. Принцеса Цецилия, която дала името на мястото, влязла в новите си стаи едва през лятото на 1917 г. През същата есен строителните работи приключили изцяло. След абдикацията на кайзера, Вилхелм и Цецилия получили Цецилиенхоф през 1926 г. като частна собственост от държавата и там живели до национализацията на двореца през 1945 г.

 

Цецилиенхоф се състои от 176 стаи. Представителните жилищни помещения се намирали на първия етаж на централното здание. Над тях били спалните, гардеробните и санитарните помещения. Дворцовият интериор като цяло се отличава със скромна елегантност, постигната с помощта на скъпи материали. Вътрешен дизайнер на двореца е Паул Лудвиг Троосту, който изградил всички лични апартаменти. По свое време той бил известен като отличен дизайнер на интериори на пътнически кораби. Особен интерес предизвиква и стаята, направена според желанията на принцеса Цецилия като каюта.

 

При подготовката на Потсдамската конференция цялото имущество на семейството на бившия кронпринц Вилхелм,  напуснало преди това двореца, било пренесено в близка ферма на брега на езерото Юнгфернзее, където не след дълго изгоряло при пожар. Недостигащите мебели и предмети за бита за конференцията били заменени с други в стила на епохата. За целта били пренесени и такива от другите дворци в региона. В стаята на Сталин, например, поставили тъмна кожена кушетка и великолепно бюро. Стаята на Труман била решена в стила на класицизма с помощта на изящни мебели, пренесени от Мраморния дворец в Потсдам, а тази на Чърчил била украсена с неоготическа мебелировка от двореца Бабелсберг.

 

В основната сграда на Цецилиенхоф се намира Голямата зала, с височина два етажа и дължина от 26 метра (ширината й е 12). По времето на кронпринца това е било помещение изпълнено с уютни мебели. Дървената облицовка на стените, декоративните конструкции по пода и големите фронтални прозорци отразяват вкуса към английския стил. Стълбата от тъмен дъб, която е водела към личните покои на Вилхелм е направена пък в естетиката „данцигски барок” и му е била подарена от жителите на град Данциг. Именно в тази Голяма зала били провеждани заседанията на Потсдамската конференция. Специално за форума в Москва в една мебелна фабрика направили кръгла маса с диаметър 3,05 метра. На нея седнали в Цецилиенхоф да преговарят държавните глави от антихитлеровата коалиция. Точно от този дворец американският президент Труман по телефона е дал зловещата си заповед да бъде пусната атомна бомба над японския град Хирошима, с което да се демонстрира военната мощ на САЩ.

 

След провеждането на Потсдамската конференция дворецът и прилежащият му парк били открити за публичен достъп. Сградата на Цецилиенхоф била използвана първоначално като учебен център на Демократичния съюз на жените. През 1960 година в западното крило на двореца бил открит валутен хотел, а в наши дни на същото място функционира друг хотел, категория лукс. Освен музея, посветен на паметните събития от 1945 г., туристите могат да разгледат интериорите на бившите лични покои на кронпринца и съпругата му Цецилия. Дворецът понякога се използва за приеми от правителството на провинция Бранденбург. През 2004 г. Цецилиенхоф е бил посетен и от британската кралица Елизабет Втора, а през 2007 г. там се провежда срещата на министрите на външните работи на страните от Г-8. Дворецът през 1990 година е включен в списъка на Световното културно наследство и се намира под опеката на ЮНЕСКО.

 

Театрално-кинематографическият институт Потсдам-Бабелсберг е най-престижното и интересно висше учебно заведение в града на Цецилиенхоф – Потсдам. Висшият институт е разположен до митичното филмово студио Бабелсберг в киноцентъра. Това висше училище е единственото по рода си в цялата провинция. 12 са предлаганите специалности в него. Те дават хоризонт за отлично бъдещо кариерно развитие на студентите, защото стилът на преподаване в Театрално-кинематографическият институт Потсдам-Бабелсберг е чудесно балансирана амалгама от теория и така необходимата за добрата професионална подготовка – практика.


Видео информация за Дворецът Цецилиенхоф



Адрес в Google maps


View Larger Map

Изпрати на приятел