Световни образователни новини

03.05.2011

Висшето образование в Германия е известно не само със своите престиж и качество, но и с това, че особено залага на верността към традициите, обичаите и славното си минало. Тези дни в световноизвестния Гьотингенски университет се случи интересно събитие. На негова територия бе официално и тържествено открит паметник на „гьотингенската седморка” – седем немски професори, които през 1837 година са публикували писмо адресирано до крал Ернст Август, в което протестират срещу отмяната на конституцията на Хановерското кралство. Автор на монумента е лауреатът на Нобелова награда за литература (който също е художник и график) – популярният писател Гюнтер Грас. Самият паметник представлява изрязани от стомана и съединени елементи, така че да образуват буквата G като Goettingen и същевременно цифрата 7. В речта си при откриването на монумента Грас подчерта, че професорите са проявили мъжество и въпреки, че са били подложени на репресии, думите им са отекнали с огромна сила в цяла Европа. Историческите факти говорят, че тяхното писмо е било преписано от местните студенти и разпространено, благодарение на младежкия им ентусиазъм, на територията на всички германски княжества. Всички седем професори били уволнени и принудени да емигрират от властите. През 1998 г. техен паметник бе открит до парламента в град Хановер. Негов автор е италианският скулптор Флориано Бодини.

 

Висшето образование в Дания е популярно със своите интересни научни изследвания и солидна академична дейност. Училището по бизнес и социални науки е направило проучване относно това, как жените избират партньорите си за връзка. Резултатите показали, че основен критерий, по който те правят това, е тяхното образование. След това идват фактори като обществено положение, финансови възможности и т.н. Друг интересен факт е, че в Дания учебните заведения са идеалното място да се ожениш или най-малкото да имаш сериозна връзка. Оказало се, че голям процент от местните двойки са започнали отношенията си именно в училищата или в университетите в страната. Изследването на датското Училище по бизнес и социални науки също така показало, че най-често остават заедно тези мъже и жени, които имат еднаква степен на образование или работят в една и съща сфера.

 

Висшето образование в Холандия си заслужава, не само заради качеството на програмите си и нивото на предлаганото от него обучение, но се оказва, че докато си студент в страната на лалетата, можеш да правиш и нелоши пари. Вестник „Стандарт” публикува разказ за български младежи, учещи в нидерландски университети, които основавайки фирми, си докарват по 5000 евро годишно. Това се заплаща с пари по европейски програми от местните общини. Студентите вземат на приключен успешно договор по 500 евро.  Българските младежи печелят най-много от интернет реклама. Фирми от Холандия дори в момента печатат рекламни материали в България, благодарение на наша студентка, превърнала се в официален представител на родна печатница. Компания за сензорни технологии пък са основали бивши възпитаници на Софийската математическа гимназия. Те промотират сензорни решения при оборудването на офисите на нидерландски компании. Друга „българска”, студентска фирма се занимава с това да организира екологично производство на енергия, предимно от водни източници. Съществуват и смесени дружества с равно родно и холандско участие и такива, в които нашите учащи се са назначени като служители и сътрудници. Целта на нидерландския проект е така родните студенти да излизат от висшите учебни заведения с готови разработки и фирми, като дейността на последните да продължи успешно и след завършването на образованието им. Обикновено университетските преподаватели стават фирмени консултанти, а самите младежки компании се основават от учещи в 2-3 курс. Понастоящем в Нидерландия се обучават около 1400 български студенти. През 2011 г. дори се наблюдава тенденцията интересуващите се от обучение в Холандия кандидат-студенти да се увеличават. Това с особена сила важи за бакалавърските и магистърските програми по логистика, международен бизнес и туризъм.

 

Европейското и световно висше образование постепенно се опитва да пробие и на българския пазар. На него обаче то често се сблъсква с неприятни феномени като бюрокрация, немарливост, инертност и за съжаление – дори корупция. Вчера стана известно, че идеята да бъде изграден Еврошвейцарски технически университет в град Видин е на път да претърпи провал. Причината чуждестранните инвеститори в този интересен проект, който щеше да привлече преподаватели от Германия и Швейцария, да се откажат от намеренията си е подкупът, който им е бил поискан от името на председателя на Националната агенция за оценяване и акредитация на висшите учебни заведения професор Иван Панайотов в размер на 600 000 евро. Сигналът за престъплението подаде лично депутатката от видинския регион Любомила Станиславова. Днес обаче проф. Панайотов излезе с официално опровержение в медиите, наричайки подобни твърдения - абсурдни и клевета. Висшият български администратор категорично отрече негови служители да са искали рушвет за отварянето на Еврошвейцарския технически университет. Цитиран от родните медии, Панайотов заяви, че спряганият размер на исканата от чуждестранните инвеститори сума се "равнява на двугодишната издръжка на агенцията с всичките й експерти и над 1000 експертизи, които се провеждат". Пред „Днес” професорът още подчерта: "Едно такова крайно необосновано твърдение хвърля сянка на съмнение върху всички български висши училища. Това е така, защото ръководената от мен агенция е гарант за нивото на обучение в университетите в България. А това обвинение прави опит да компрометира тази гаранция". Според Иван Панайотов, причината да бъде отказана акредитация на Еврошвейцарския технически университет е не друго, а крайно ниското ниво на предлаганото от него образование. За разлика от същия, например, Пернишкият университет отговарял на установените у нас и в Европа стандарти. Професор Панайотов също така изказа пред „Днес” и парадоксалното на пръв поглед твърдение, че макар, че висшите учебни заведения в България да са "действително повече от необходимото", то те покриват изискванията за отварянето си и затова получават положителна оценка и броят им непрекъснато расте.

 

Висшето образование в САЩ често се нагърбва с подпомагането на различни граждански, социални и обществени инициативи, особено ако последните са свързани със защитата на правата на човека. Днес в Харвардския университет се състоя специална научна конференция на тема „Пътеводител на дисидента: правни и извънправни практики, използвани от авторитарните режими, за да репресират своите опоненти”. В рамките на този академичен форум редица харвардски преподаватели изказаха категоричната си подкрепа за много борци за свобода и демокрация по света. В това число на випускника от Харвард – азербайджанецът Бахтияр Гаджиев, който бе арестуван в родината си по обвинение в отклоняване от военна повинност. Друг младеж, също завършил най-престижното висше учебно заведение в САЩ – венецуелецът Леополд Лопес не е бил допуснат от режима на Чавес да вземе участие в изборите в тази страна. Участниците в харвардската конефренция анонсираха и началото на протестни акции в защита на тези и други дисиденти. Малко по-рано стана известно, че 15 професори от Харвард са подписали отворено писмо до президента на Азербайджан Илхам Алиев, в което го призовават да освободи от затвора бившия им студент Гаджиев, докато местният съд не се произнесе по случая му с осъдителна или оправдателна присъда.

 

За повече информация за условията за кандидатстване и обучението в най-добрите университети в света, консултации и контакти:

 

РОДИНА - България,

гр. София 1000

ул. "Ген. Й. Гурко" 74, ет. 1

Телефони: +359 2 988 86 04

+359 887 099 730

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:office.bery1@gmail.com

 

РОДИНА – България,

гр. Варна 9000,

ул. Любен Каравелов № 6

Телефони: 07001 84 48

0885 31 24 60

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:sofia_varna@abv.bg

Изпрати на приятел