Студентите в Европа отново протестират

24.01.2011

Голям студентски протест се състоя тези дни в холандския град Хага. На улицата излязоха 15 хиляди учащи се, за да изразят недоволството си от съкращаването на разходите за образование, планирано от нидерландското правителство. След официално обявеното шествие, около 500 души са се събрали пред сградите на парламента и кабинета в центъра на града. Заради това холандската полиция се е наложило да използва сила срещу протестиращите студенти. Според медиите, сред множеството е имало и доста от техните преподаватели, също недоволни от нидерландската политика в областта на образованието. Студентите в Холандия не от вчера изказват острия си протест срещу понижаването на размера на държавните разходи за образование, във връзка с което ще им се наложи да плащат вече около 3000 евро, в сравнение със сегашните 1700, за всяка година след първите три, в рамките на обучението си. Според анализаторите, нидерландският кабинет възнамерява по този начин да икономисва голяма сума пари годишно (от 2012 г.) Също така ще бъдат орязани и студентските стипендии.

 

Студентите в Белгия пък организираха с помощта на Фейсбук голяма обществена демонстрация, която обаче нямаше социалните искания на холандските им колеги, съобщава Агенция Франс Прес. Учащите се от Валония и Фламандия се обединиха в исканията си час по-скоро да бъде съставено правителство в Брюксел, след дългата и безпрецедентна политическа криза в страната, настъпила в периода след последните избори в кралството. Студентите организираха съгражданите си и проведоха с тях над 15-хиляден „Марш на срама”. В Белгия вече седем месеца не може да бъде съставено коалиционно правителство, заради разногласията между основните парламентарно представени политически сили. Последните се засилват и от опасенията, че в най-скоро време страната може да се раздели на холандско и френскоговоряща част.

 

Екип от естонски студенти разработва спътник, съобщиха местните медии. С негова помощ те искат да проверяват космическите технологии. В частност, посредством спътника предстои да бъдат проведени изпитания на електрическа слънчева лодка, инженерното решение на която принадлежи на професорът от Хелзинкския университет Пека Янхунен. Работата по създаването на този спътник продължава вече две години и половина. Мястото, от което ще бъде пуснат в експлоатация, най-вероятно ще бъде Индия, която е предложила най-изгодната цена за това – 60 000 евро. Спътникът на естонските студенти тежи само един килограм. Теглото му е свързано и с това, че колкото по-малко тежи, толкова по-евтино излиза извеждането му в орбита. Разработващите проекта разказаха пред медиите, че електрическата слънчева лодка се счита за най-добрия вид двигател и може да обезпечи една от най-високите скорости на движение в космоса.

 

Шведските изследователи от Университета Лунд съобщиха, че са установили механизма, по който се развива болестта на Паркинсон в човешкия организъм. Това дава надежда да бъде разработена методика за лечението й в нейния най-ранен стадий. Според професор Патрик Брундин от Лунд, е възможно Паркинсоновата болест, ако се открие рано, да се спре влошаването на състоянието на пациентите или най-малкото то да се забави до степен, че те да изживеят нормално останалата част от живота си. Понастоящем, според статистиката, в Швеция от Паркинсон страдат между 15 и 20 хиляди души. Класическите симптоми на тежкото заболяване са треперене на различни части на тялото, нарушаване на чувството за равновесие и т.н. Шансът за болните занапред ще се състои в това, че тази болест се оказва, че се развива от пет до десет години по-рано от появата на въпросната симптоматика.

 

Екип от учени начело с Иван Хунг от Хонконгския университет успешно е тествал нова методика за лечение на тежките случаи на свински грип у човека, пише изданието New Scientist. Става дума за вкарване на антитела в кръвта на пациентите от оздравели хора, прекарали същата болест. Тежките случаи на свински грип са вследствие от това, че мнозина избягват да се ваксинират или не успяват да приемат противовирусни препарати навреме. Методиката на учените от Университета Хонконг е главно приложима като крайна мярка в случаите, когато по-обичайните мерки не помагат. Специалистите от висшето учебно заведение са използвали за експериментите си здрави доброволци. Методиката е добре позната още от тежката грипна епидемия от 1918 година, отнесла много животи и в България. Тогава за лечението на болните се е използвало вливането в кръвта им на антитела от кръвта на вече оздравелите. Сега учените от Хонконг са се досетили, че това може да се приложи и по отношение на свинския грип. Теорията им е било потвърдена при една от пандемиите на тази болест, когато са били третирани по този начин над 90 тежко заболели пациенти. Всички те отказвали повече да реагират на обичайно приложимите антивирусни препарати. Независимо от демонстрираната ефективност на метода, според специалистите, да се получи плазма в достатъчно количество съвсем не е лесно и заради това е рано да се говори, че тази методика ще получи в най-скоро време широко разпространение в практиката, въпреки относителната й безопасност.

 

Учениците от началните и средните училища по света ще станат участници в най-големия експеримент, провеждан в историята на химията, съобщиха от прес-центъра на организацията ЮНЕСКО. Инициативата ще бъде част от отбелязването на „Международната година на химията”. Проектът на ЮНЕСКО се нарича „Изучаване на химията в света: водата като химически разтвор”. Планира се в хода на експеримента учениците да анализират качествата на водата (соленост, киселинност) и да придобиват навици за обработването й (филтриране, дестилиране). Целта на програмата се състои в това, учащите се да разберат необходимостта от правилно отношение към такъв жизнено важен ресурс, какъвто се явява тази жизненонеобходима течност. След провеждането на опитите си, учениците ще имат възможност да отразят резултатите от своята работа на интерактивна карта, която ще бъде поместена на специално създаден сайт. Така въпросният експеримент може да стане най-крупният организиран химически такъв, когато и да е било досега в световен мащаб.

 

Втората инициатива на организацията ЮНЕСКО по повод Международната година на химията е насочена към университетите и колежите. Става дума за проект за визуализация на климатичните изменения, състоящ се от 13 интерактивни урока, които ще позволят у младите хора да се формира ясна представа за научните явления, лежащи в основата на промените в климата и последствията от тях за околната среда. Всички ресурси отнасящи се за тази програма, включително видеоматериалите и резултатите от конкретните опити, ще бъдат публикувани на специален интернет сайт. За началото на инициативата на ЮНЕСКО ще бъде обявено официално на симпозиум, който ще бъде проведен в щаб-квартирата на тази организация на 27-28 февруари, съвместно с Международния съюз по теоретична и приложна химия. Планира се форумът да събере на едно място много влиятелни имена от сферата на химията, нобелови лауреати и т.н.

 

Към клиниката на Университета Бон в Германия е създадено специално отделение, помагащо на музикантите да преодоляват страха си от излизане на сцена, съобщават немските средства за масова информация. Тази болест е къде, къде по-разпространена, отколкото си мислят повечето хора, споделят специалистите. Ръководителката на отделението към висшето учебно заведение – Дейдра Макорн утвърждава, че около 50 процента от изпълнителите на класическа музика, както солистите, така и редовите оркестранти, в различна степен страдат от страх, преди да се появят на сцената. Специалистката твърди, че това може да бъде преодоляно с помощта на психотерапевтичен тренинг. Най-важната стъпка, според учените, е страдащите от този проблем да не си крият главата в пясъка, а да си го признаят. Има световноизвестни примери за лош развой на нещата, ако тази психическа слабост се задълбочи. Например знаменитият пианист Глен Гулд изобщо се е отказал от това да изнася концерти на живо и е провел по-голямата част от живота си в стерилната атмосфера на тихото, звукозаписно студио. Подобен е случаят и с диригента Карлос Клабер, превърнал се с годините в сянка на самия себе си. Отделението в клиниката на Университета Бон е отворено за всички пациенти, но журналистите отбелязват, че засега няма случай някой рапър или рок-музикант да е искал да се възползва от услугите му.

 

За повече информация за условията за кандидатстване и обучението в най-добрите университети в света, консултации и контакти:

 

РОДИНА - България,

гр. София 1000

ул. "Ген. Й. Гурко" 74, ет. 1

Телефони: +359 2 988 86 04

+359 887 099 730

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:office.bery1@gmail.com

 

РОДИНА – България,

гр. Варна 9000,

ул. Любен Каравелов № 6

Телефони: 07001 84 48

0885 31 24 60

Факс: +3592 950 25 11

E-mail:sofia_varna@abv.bg

Изпрати на приятел